Çocukların mutlu ve sağlıklı büyümesi, kapasitesini kullanabilen, karşılaştığı sorunlara uygun çözüm yolları üretebilen ve kendine güvenli bir şekilde yetişmesi ailelerin en büyük hayalidir. Bunun için çocukta her yaş döneminin ihtiyaçlarının bilinmesi ve karşılanması çok önemlidir. Çocukların temel ihtiyaçları kadar psikolojik, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarının da uygun biçimde karşılanması gereklidir. Büyüme ve gelişme dönemlerine uygun şekilde ihtiyaçları giderilmemiş çocuklarda çeşitli davranış problemleri ve psikolojik semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çocuk psikolojisi uzmanı, (çocuk psikoloğu) size gerekli psikolojik desteği vererek ve en uygun çözüm yollarını göstererek yardımcı olacaktır. Çocuk psikoloğu sizinle yaptığı görüşme, kullandığı test ve terapi teknikleri ile sorundan kurtulmanızı sağlayacak kişidir.

Çocuğun problemleri bazen aile dinamiklerindeki şartlardan kaynaklanabilmektedir. Böyle bir tabloda; çocuk, aile üyeleriyle beraber bir çalışma ve danışmanlık süreci eşliğinde değerlendirilerek, sorunlar hızlıca ve etkili bir şekilde çözülebilmektedir.

Bazen çocuk çeşitli travmalar yaşamış ve ciddi psikolojik semptomlar yaşıyor olabilir. Bazen de problem uzun süredir devam ettiği için kronik bir hal almış olabilir. Sorunların ve çözüm yollarının daha derinleştiği böyle bir tabloda, çocuk uygun test teknikleri kullanılarak düzenli görüşmeler ve terapi desteği ile takip edilir. Uzmanımız, çocuğunuza uygulanacak testler, terapi modelleri ve görüşme sıklığı ile ilgili olarak sizi ilk görüşmeden sonra bilgilendirir.
Çok uzun süredir ciddi semptomlara sahip bir çocuğun problemlerini, uzmanın bir çırpıda ortadan kaldırması beklenmemelidir. Yaşanan sorun bir günde oluşmadığına ve bazen oldukça karmaşık süreçler içerebildiğine göre bir iki görüşme ile psikolojik semptomlar tedavi edilemeyebilir. Tedavi süreci, tedavinin etkili ve kalıcı olması amacıyla düzenli görüşmeler gerektirebilir.

 

Yorum Yaz:

*

Girdiğiniz email adresi yayınlanmayacaktır.

logo-footer