Okumak, bazı çocuklara daha önce hiç görmedikleri şifreli bir kodu çözmeye çalışmak gibi gelebilir. Disleksi olarak adlandırılan bu genel okuma yazma bozuklukları, çocukların sahip oldukları en yaygın öğrenme zorlukları arasında yer alıyor.

Bu çocuklar okumayı öğrenmek için bir araç değil, bir bariyer olarak görmeleri sebebiyle okul motivasyonlarını ve kendilerine güvenlerini kolayca kaybetmeye meyilli olabiliyorlar.

Zamanında ve doğru destek müdahaleleri uygulanırsa, onlar da en az okuma güçlüğü çekmeyenler kadar rahat okuyup yazabiliyorlar. Bir çocuğun okumaya çalışırken nasıl mücadele ettiğini belirlemek, ona destek olmaya çalışmak adına en önemli adımı. Disleksik bir okuyucu kelimeleri çözme, sesleri duyma ve kelimeleri bir araya getirme konusunda zorluklar yaşar; ancak bu, onların düşük zeka veya anlama seviyesine sahip olduğu anlamına gelmez.

Bununla beraber, disleksinin de farklı çeşitleri bulunuyor. Örneğin bazı çocuklar, kelimeleri çözebilir ve teknik olarak okumayı öğrenmiş gibi görünebilir; ancak sorulduğunda okuduklarını anlamadıkları fark edilir. Bu çocuklar, iyi bir kelime tanıma becerisine ve fonolojik farkındalığa sahiptir; fakat okuduklarını anlamadan kelime hazinesi oluşturamayacak veya sözel dil becerilerini geliştiremeyeceklerdir.

Peki, okuryazarlıkta zorluk çeken çocuklara nasıl yaklaşılmalı?

Güçlük çektikleri ve iyi oldukları özellikleri belirleyin.

Çocuğunuz okuma yazmada zorlanıyorken, çok güzel resim çiziyor olabilir. Zorluk çektiği konularda, iyi olduğu veya yeteneğinin olduğu bir başka konudan yardım almak iyi bir fikir olabilir. Okunan bir parçanın özetini hem kendiniz çizerek hem de ona çizdirerek zihninde daha iyi bir yer etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınızın güçlerini kullanmasına izin vermek ve onları teşvik etmek kendilerine olan güvenlerini artıracak ve zorluk çektiği konuları aşmasına yardımcı olacaktır.

Her başarısını kutlayın.

Çocuklar için beğenilmek oldukça motive edicidir. Küçük-büyük demeden her çabasını ve başarısını takdir edin. Belli kriterlere göre hazırlanmış başarı kartlarını dikkate almayın; her çocuğun kendi gelişim ve yetenek skalası olduğu gerçeğini göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun kapasitesinin farkında olun ve her çabasını bir “bravo” ile ödüllendirmekten vazgeçmeyin.

Kendinize karşı da dürüst olup, gerçekçi hedefler koyun.

Okuma-yazma güçlüğü çeken bir çocuğa yardımcı olmak, bir gecede veya birkaç günde üstesinden gelinemeyecek, uzun bir maratondur. Hem çocuğun hem kendinizin motivasyonunu sürdürülebilir kılmak adına öncelikle çok basit hedeflere ulaşmaya çalışmakla başlayın. Kısa vadede başarabilecekleri gerçekçi hedefler koyarsanız, çocuğun hedefe ulaştığını her gördüğünde kendine güveni artacak, konudan uzaklaşmak yerine daha çok çabalamaya gayret edecektir.

Heceleme zorluğunun çocuğu durdurmasına izin vermeyin.

Öğrenme zorluğu olan çocukların bilinen en büyük problemi heceleme de sıkıntı yaşamalıdır. Bunu bir problem gibi yansıtmaktan ziyade, bunun normal bir durum olduğunu ona anlatın ve bu şekilde üstesinden gelmesini sağlayın. Heceleyememesi onun düşünemediği veya kendini ifade edemeyeceği anlamına gelmez; bu zorluğun onu susturmasına izin vermeyin. Çalışırken sözlük kullanmasına teşvik etmek ve durumu öğretmeniyle muhakkak paylaşmak doğru bir yönlendirme olabilir.

Kendinizin zorluk çektiği durumları çocukla paylaşın.

Öğretmenler ve okuma yazmada güçlük çekmeyen diğer öğrencilerin baskıları çocukları daha kolay vazgeçmeye itebilir; bu sebeple kendileri için zor olan şeylerden hemen vazgeçmemeleri gerektiğini gösterecek, kendilerini yalnız hissetmekten kurtaracak rol modellere ihtiyaçları daha fazla olabilir. Bir yetişkin olarak hala zorluk çektiğiniz hususlar konusunda çocukla konuşmak onu rahatlatacaktır. Örneğin, kabiliyetinizin yetersiz olduğunu düşündüğünüz bazı sporları yaparken kendinizle dalga bile geçebildiğinizi ve yine de yapmak için çaba sarf ettiğinizi anlatabilir ve ona örnek olabilirsiniz.

Bolca kitap okuyun.

Her gün, ama her gün ona yüksek sesle bir şeyler okuyun. Bu, aynı zamanda eğlenceli de olacaktır. Başka birinin okuduğunu görmek, çocuk için son derece teşvik edici olabilir. Çocuklara kitap okumak, hayal güçlerini de geliştireceğinden okumayı öğrenmek adına oldukça motive edici etkilere sahiptir.

Yorum Yaz:

*

Girdiğiniz email adresi yayınlanmayacaktır.

logo-footer