Asla hayal kurmalarına engel olmayın! ;
Hayal kurmak hedeflere ulaşmak için harika bir araçtır. İlerleyen yaşlarda hayal güçlerine çok ihtiyaçları olacak. Hayal gücülerini lütfen şimdiden köreltmeyin.
Bol Bol gezmeleri, yeni yerler keşfetmelerine müsaade edin.
Yeni yerler, mekânlar, kafeler keşfetmelerine, gitmelerine izin verin. Merak ve keşfetme duygusu gelişimine ve yeni hobiler kazanmalarına yardımcı olacaktır. Mesela fotoğraf veya video çekmek gibi.
Yabancı Dil Öğrenmek şart,
Gelişmeye ve öğrenmeye açık olan taptaze bir beyinleri var. Hemen bu fırsatı değerlendirmeli ve bir yabancı dil öğrenmeleri için cesaretlendirmeliyiz. Hatta şart olmamakla beraber İngilizce ile başlayabilirler. Gerek iş gerek sosyal hayatlarında İngilizce onları bir adım öne geçirecektir.
Doğa, Deniz ve Kamp,
Bir deniz kenarı, Orman ya da nehir kenarında arkadaşları ile kamp yapmaları için fırsat yaratın. Hem eğlenmek, hem temiz hava almak hem de kafa dinlemek için bu harika bir fırsattır. Arkadaşları ile zaman geçirmelerine lütfen müsaade edin! Hatta kamp yapacakları yerleri siz bulun böylece endişelenmenize de gerek kalmayacaktır.
Müzik ruhun gıdası, gençlerin motivasyon aracıdır!
Arada bir sevdiği kişilerin konserlerine gitmesine izin verin. Konserler enerjilerini atmaları için iyi bir fırsat olacaktır.
Sınırlar Önemli;
Tabi ki deneyim kazanmaları için sorumluluklar ve kurallara uymakta önemli. Bu yüzden eve giriş saati gibi bazı kural ve sınırların da suiistimal edilmemesine özen gösterilmeli.
Ve en Önemlisi Önyargılarınızdan Kurtulun!
Onlara karşı ön yargılarınızı atın bir kenara gitsin. Ama tedbiri elinizden bırakmayın. Onların ihtiyacı olan şey aslında biraz güven ve güvenilmek. Bu güven ilişkisini de kurduğunuz da hiçbir şeyden kokmayın. Çocuğunuzun en yakın arkadaşı, dostu, sırdaşı siz olacaksınız…

Yorum Yaz:

*

Girdiğiniz email adresi yayınlanmayacaktır.

logo-footer