Ailenin her dediğini yapan, oturduğu yerden kalkmayan, yat deyince yatan kalk deyince kalkan, el âlemin bak ne güzel çocuk ne ağlaması var ne zırlaması diyebileceği bir çocuk ister misiniz? Üzülmeyin istediğiniz robot çocuklar çok yakında sizin olacaktır, tabi çocuğunuz yerine robotu tercih ederseniz!
Sevgili anne – babalar;
Çocuklar dünyaya geldiklerinde meraklı araştırmacı ve başarma istekleri ile gelirler. Yeni bir şey karşısında mücadele eder, başaramaz tekrar dener, başaramaz tekrar dener. Ta ki öğrenene ya da ebeveyni gelip onun için o işi yapana kadar. Ebeveynin, çocuğun yapmaya, denemeye çalıştığı şeyler için giriştiği müdahaleler, çocuğun mücadele etmesini engeller. Zaman geçtikçe çocuk mücadele etmeye gerek duymaz.
Öğrenmek evde başlar. Çocuk anneyi babayı evdeki büyük kardeşi izler. Gözlem yapar, onlar neler yapıyor, neler yiyor, nasıl davranıyor ise aynı şeyleri yapmaya çalışır. Başardıkça, yaptıkça takdir ve alkış bekler, hatta kendi kendini alkışlar. Hayal edin; Çocuğunuzun ilk adımlarını atmaya çalıştığındaki zamanları. Yüzündeki o başarı ve mutluluğu bir düşünün. Ya da adım atmaya çalıştığında sizin onu tutup engellediğinizde ki çığlıklarını, bir kelime söylemeye çalıştığında ısrarla doğru kelimeyi söylemeye çalıştığını, doğru yanlış şarkılar mırıldandığında, susturmaya çalıştığınızda ısrarla devam ettiğini ve ya kıyafet seçimlerinde ki ısrarlarını bir düşünün!
Başarmak sistematik tekrarların sonucudur. İstediğimiz bir şeyi başarabilmek için gözlem yapmak, anlamak, denemek ve tekrar etmek gerekir. Çocuklarımızın başarılı olabilmeleri için onlara “öğrenmeyi öğretmemiz” gerekir. “Yapamıyorum!”, “Başaramayacağım” “Bak olmuyor işte” diyerek pes etmelerine müsaade etmeyin! Önce öğrenmeleri gerektiğini sonra öğrendiklerini uygulayıp başarılı olabilmeleri için tekrar etmeleri gerektiğini öğretin.
Çocuklarınıza önce göstererek gözlem yapmayı, sonra anlatarak dinlemeyi, hata yapmalarına fırsatlar vererek denemelerini ve her başarısız olduklarında tekrar dene, devam et, başaracaksın diye cesaretlendirerek tekrar etmenin önemini öğretin! Çünkü sürekli pes etmesi Öğrenilmiş Çaresizliğe yol açar. İleriki günlerde paylaşacağım Öğrenilmiş Çaresizlik yazımda görüşmek üzere…
#psikoloji #psikolog #aile #çocuk #cocuk #anne#baba #çocukgelişimi #cocukgelisimi #gelişim#çocukgelişimiveeğitimi #cocukgelisimiveegitimi#biliyormusunuz #GörmenLazım #neyapılmalı #asla#neyapmalıyım #psikologanıltokat

Yorum Yaz:

*

Girdiğiniz email adresi yayınlanmayacaktır.

logo-footer