S
ÇEVREMDE ARKADAŞLARIM VARKEN NEDEN PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ’NE GİDİP SORUNLARIMI HİÇ TANIMADIĞIM BİRİSİYLE PAYLAŞMALI MIYIM?
CPsikolojik Danışma en yakın arkadaşınızla sorunlarımı konuşmaktan farklıdır. Psikolojik Danışmanlık size bir arkadaşla konuşmaktan daha fazlasını sunabilir; danışmanınızla paylaştığınız zaman tamamen size aittir ve sizin için önemli olan konuyu konuşmak içindir. Bütün konuşma size adanmıştır. Ve bu bir gizlilik kuralı içinde yapılır.

Arkadaşlarınızın ve ailenizin yorumları ve önerileri yanlı ve önyargılı olabilir oysa danışmanlar tarafsızdırlar ve konuya eleştirel yaklaşmazlar, sadece sizi ve içinde bulunduğunuz durumu en iyi şekilde anlamaya çalışırlar.

S
SADECE YOĞUN VE DERİN DUYGUSAL PROBLEMİ OLAN BİREYLER Mİ PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ALIRLAR?
CTabii ki hayır. Psikolojik danışmanlık hizmeti almanız, sizin ne zayıf karakterli olduğunuz ne de güçsüz olduğunuz anlamına gelir. Psikolojik Danışmanlık almaya karar veren kişi sadece problemlerinin farkına varan, onu çözmeye çalışan ve zorluklarla başederken biraz yardım almanın kendisine iyi geleceğini bilen kişidir. Bu daha çok cesur davranmak olarak nitelendirilebilecek bir davranıştır.
S
BENİ RAHATSIZ EDEN KONULARI HİÇ TANIMADIĞIM BİRİYLE KONUŞMAK BENİM İÇİN ZOR OLUR MU?
CBaşlangıçta kendinizi endişeli, utangaç hissedebilirsiniz. Danışmanınız ilk görüşmede kendinizi rahatsız hissetmenizi ve tedbirli yaklaşmanızı çok doğal karşılayacaktır. Güven ve anlayışla kendinizi daha rahat hissetmenize yardım edecektir. Geçen zamanla birlikte siz de daha rahat ve açık olabileceğinizi göreceksiniz.
S
PSİKOLOJİK DANIŞMAYA İHTİYACIM OLDUĞUNA NASIL KARAR VERECEĞİM?
CGünlük hayatınızı ve eğitim sürecinizi engelleyen tüm güncel sorunlarınızda psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz
o Kendinizi ve çevrenizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
o Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak istiyorsanız,
o İlişkilerinizde etkili iletişim kurmak istiyorsanız,
o Özgüven ve girişkenlik konularında zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız,
o Stres ve kaygı ile başetmek istiyorsanız,
o Sınavlar ve notlar ile probleminiz varsa,
o Mesleki alanlarda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız,
o Her türlü karar verme güçlüğü çekiyorsanız,
o Uyum zorluğu yaşıyorsanız,
o Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız.
o Kimseye anlatamadığınız ancak paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız,
o Zamanı etkili kullanamıyorsanız,
o Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız,
o Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız,
o Çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız,
o Hayatınızda birşeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız,
o İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız,
o Stresli ve aşırı kaygılıyım diyorsanız,

o Bulunduğunuz ortama uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi’ne gelerek uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

S
PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK SÜRECİNDE NASIL HAKLARIM VAR?
CSizinle alakalı olmadığını düşündüğünüz veya uygun bulmadığınız sorulara cevap vermeyi veya bu konularda tartışmayı kabul etmeyebilirsiniz.
o    Danışmanınızın eğitimi, deneyimi, çalışma yöntemi hakkında sorular sorabilirsiniz.
o    İstediğiniz zaman bunu danışmanınızla paylaştıktan sonra danışmanlığı sonlandırabilirsiniz.
o    Dilerseniz danışmanınızı değiştirmeyi talep edebilirsiniz.
Hayır. Psikolojik danışman ilaç önermez. Sadece psikiyatrist veya hekim ilaç önerebilir. Eğer danışma sürecinde ilaç kullanımı ihtiyacı ortaya çıkarsa, gerekli yönlendirmeler yapılır.

Sizi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezine getiren konular artık hayatınızda önemli bir yer kaplamıyorsa, bu konu üzerinde eskiye kıyasla daha farklı düşünebiliyorsanız, konu üzerinde daha fazla kontrolünüz olduğunu hissediyorsanız danışmanınızla bir araya gelip nasıl ve ne zaman danışmanlık sürecini bitireceğinizi planlayabilirsiniz.

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı? Bize sorun!

Kafanıza takılan soruları çekinmeden bize sorun. Aşağıda ki formu doldurarak uzman psikologlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.